5. Liczba obsługiwanych trawników
Jeśli chcesz użyć automatycznej kosiarki na większej posesji lub na terenie parku bądź w otoczeniu siedziby firmy, przyda się model, który obsłuży jednocześnie kilka trawników. Chodzi o każdą powierzchnię, która jest oddzielona alejkami, podjazdem, krawężnikami, rabatami kwiatowymi i tym podobnymi elementami. Określając ich liczbę w odniesieniu do parametrów technicznych urządzenia, należy wziąć pod uwagę nie tylko każdy duży trawnik, ale i wszystkie przewężenia, które utrudniają swobodne przemieszczanie się robota po ogrodzie.

Nowoczesne roboty koszące można obsługiwać przy pomocy aplikacji mobilnej (nawet będąc poza domem) i zintegrować je z systemem zarządzania budynkiem.
6. Dodatkowe funkcjonalności robota-kosiarki
Rynek robotów do koszenia trawy rozwija się dynamicznie, każdego roku w sprzedaży pojawiają się nowe modele z dodatkowymi usprawnieniami, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo korzystania z urządzenia oraz poszerzają możliwości jego zastosowania. Na które dodatkowe funkcjonalności powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
- System łączności Bluetooth – umożliwia kontrolę nad robotem w zasięgu kilkunastu metrów, tj. ułatwia jego obsługę i sterowanie, a czasami także, jeśli producent przewidział taką możliwość, aktualizację oprogramowania (to ważny parametr, o który zawsze warto dopytywać sprzedawcę, ponieważ dzięki niemu robot wolniej „starzeje się” z technologicznego punktu widzenia).
- GSM – daje dostęp do Internetu, dzięki któremu, w połączeniu z dedykowaną aplikacją do robota koszącego na smartfona, nie tylko zyskujesz możliwość zdalnego sterowania urządzeniem, gdy jesteś poza domem, ale co ważniejsze otrzymujesz od niego powiadomienia o zdarzeniach w ogrodzie.
- GPS – umożliwia robotowi ustalenie swojej pozycji. Urządzenie kosi też „inteligentniej”, tj. potrafi zbudować mapę ogrodu, zapamiętać miejsca, w których znajdują się przeszkody, wrócić do ładowania „na skróty” i wreszcie zaalarmować w przypadku opuszczenia ogrodu.
- Platforma pozwalająca na integrację urządzenia z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem – łatwiej będzie np. zaprogramować współdziałanie robota samokoszącego i systemu zraszaczy ogrodowych.
- System zapamiętywania przeszkód – dzięki niemu kosiarka automatyczna, wracając do stacji, ominie teren z przypadkowo pozostawionymi przeszkodami (np. meblami, donicami czy dziecięcymi zabawkami) i, na wypadek, gdyby nie dało się ich uniknąć w stu procentach, będzie się poruszać ostrożniej, by zminimalizować siłę ewentualnego zderzenia.
- Ochrona zwierząt domowych – najnowocześniejsze urządzenia wyłączą noże, gdy do robota zbliży się np. pies, kot czy żółw.
- Czujnik deszczu – większość automatycznych kosiarek pracuje bez problemu, kiedy jest wilgotno, a nawet gdy siąpi deszcz. Jednak koszenie podczas deszczu nie wpływa korzystnie na kondycję trawnika, dlatego nowoczesne i wydajne modele w takiej sytuacji automatycznie wracają do stacji dokującej i ładują się w oczekiwaniu na poprawę pogody. To przydatna funkcja również ze względu na to, że przy silniejszych opadach mechanizmy kosiarek samojezdnych szybciej się brudzą.
- Możliwość dalszej rozbudowy i doposażenia robota samokoszącego – czyli np. szansa poszerzenia instalacji o kolejne punkty startowe i nowe obszary pracy; dodanie akcesoriów, takich jak większe noże, dodatkowe baterie, inne koła itp.
7. Czas, w którym ogród pozostaje „wolny” od robota
Wspomnieliśmy o tym, jak ważną rolę w pracy autonomicznej kosiarki odgrywa regularność prowadzonych przez nią działań. Jednak równie ważne jak czas pracy urządzenia są okresy, w których po Twoim trawniku „nie kręci się” robot-kosiarka. Dlaczego?
Ogród jest przecież przestrzenią do wypoczynku, rekreacji oraz zabawy dzieci i czworonogów. Nowoczesne modele są wprawdzie wyposażone w czujniki bezpieczeństwa, które zatrzymują pracę urządzenia w newralgicznych sytuacjach, jednak takie nieplanowane przerwy mogą niekorzystnie wpływać na jego ogólną efektywność, zwłaszcza gdy często do nich dochodzi. Dlatego przed zakupem robota warto byś się zastanowił, przez jaki czas potrzebujesz mieć swój trawnik do wyłącznej dyspozycji. Zresztą lepiej, by nie pracował on również wtedy, gdy działają inne urządzenia, np. wysuwające się automatyczne zraszacze, które mogłyby zostać po prostu „skoszone”.
Orientacyjne określenie tego czasu ułatwi dobór modelu robota samokoszącego o optymalnych parametrach (nie sposób jest go określić precyzyjnie, bo wiele zależy od ukształtowania terenu, liczby przeszkód, gatunku trawy, a nawet warunków pogodowych). W tym kontekście należy również zwrócić uwagę na moc baterii litowo-jonowej i czas jej ładowania (biorąc pod uwagę, że po ok. 1000 cyklach jej wydajność zacznie spadać). Trzeba mieć też na względzie, że regularne koszenie trawnika robotem zagęści trawę. A to oznacza, że obciążenie spoczywające na urządzeniu będzie stopniowo wzrastać. W efekcie potrzebując dodatkowej energii, może ono częściej powracać do stacji dokującej, co wpływa na skrócenie żywotności baterii – dlatego, kupując robota do koszenia trawy, zapytaj, czy w danym modelu jest możliwość dołożenia nowych baterii, bez konieczności wyrzucania tych już częściowo zużytych.
8. Wsparcie i opieka po zakupie robota-kosiarki
Sama kosiarka autonomiczna, jej atrybuty i funkcjonalności to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważnymi elementami oferty, na które powinieneś zwrócić uwagę, kupując tego typu sprzęt, są warunki gwarancji oraz obsługa serwisowa. Szukaj dystrybutorów, którzy specjalizują się w robotyce, mają sprawdzone rozwiązania do ogrodów o nietypowych i „trudnych” układach (np. z przewężeniami, przejazdami, trampolinami itp.) i dysponują specjalistycznym sprzętem do instalacji kosiarek samojezdnych. Dopytuj o ofertę usług posprzedażowych – powinna być możliwie kompleksowa i uwzględniać:
- gwarancję, której okres w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli powinien sięgać nawet 6 lat;
- obsługę serwisową u klienta obejmującą szybkie dotarcie profesjonalnej ekipy technicznej na miejsce lub, gdy to możliwe, fachowe wsparcie on-line;
- usługę „zimowania” robotów samokoszących;
- stałą opiekę po sprzedażową, która trwa nawet po ustaniu gwarancji, obejmującą takie usługi, jak np. doradztwo serwisowe czy przypomnienie o sezonowym przeglądzie kosiarki.
Czynników wpływających na to, jak bardzo będziesz zadowolony z pracy robota do koszenia trawy, jest bardzo wiele. Dlatego warto byś ją dobrze przemyślał, najlepiej przy eksperckim wsparciu autoryzowanego dystrybutora takiego sprzętu – profesjonalny doradca przyjedzie na Twoją posesję, dokładnie przeanalizuje specyfikę i potrzeby ogrodu, a następnie wskaże modele urządzeń, które spełnią swoją rolę zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Takie świadome podejście zaprocentuje. Bo przecież nie chodzi jedynie o to, by nie kosić… chodzi o ciszę, prywatność, wolny czas i trawnik który będzie piękniejszy niż kiedykolwiek.
Jeśli chcesz wstępnie dowiedzieć się, który model będzie odpowiedni dla Twojej posesji, skontaktuj się z ekspertami Robofarma. Możesz nam wysłać kilka zdjęć albo projekt ogrodu, jaki planujesz zrealizować, aby ułatwić wstępną ocenę sytuacji. W ten sposób wybierzesz robota koszącego, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze oraz bez wysiłku uzyskać trawnik, o jakim zawsze marzyłeś.