Zakładanie trawnika od podstaw – co musisz wiedzieć?
Zakładanie trawnika od podstaw ma tę zaletę, że możesz samodzielnie lub z pomocą projektanta, zaplanować rozmieszczenie poszczególnych stref w ogrodzie. Są one wyznaczane przez obrzeża, które pełnią funkcję estetycznej ramy. Jednocześnie rozdzielają one miejsca relaksu od ścieżek czy dekoracyjnych nasadzeń oraz pomagają w ustaleniu przyszłej trasy koszenia dla robota automatycznego. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Jak zaprojektować ogród przystosowany do robota koszącego?”.
Zakładanie trawnika to ostatni etap w ogrodowej aranżacji. Wcześniej jednak powinieneś dokładnie zaplanować, jak będzie wyglądał Twój trawnik. Zrób to równolegle z planowaniem innych istotnych elementów w ogrodzie, ponieważ znacznie uprości to koszenie oraz poprawi efektywność pracy robota koszącego. Dla ostatecznego wyglądu ogrodu ważne jest również zaprojektowanie i ustawienie elementów małej architektury, wykonanie podziemnych instalacji, wybrukowanie chodników i podjazdu oraz posadzenie roślin. Zwieńczeniem całego trudu jest właśnie trawa – najlepiej soczyście zielona, idealnie gładka i bujna. Jak uzyskać murawę, która będzie wyglądała jak angielski dywan? W pierwszej kolejności musisz wybrać rodzaj trawnika. Najpopularniejsze są:
- trawniki z rolki,
- trawniki z siewu.
Każdy z nich można założyć wiosną na odpowiednio przygotowane podłoże. To bardzo ważny element prac, którego nie należy pomijać. Żeby trawnik wysiany lub z rolki miał szansę się przyjąć, ziemia pod nim powinna być uporządkowana, pozbawiona wystających korzeni, fałd czy dużych kamieni. Następnie trzeba ją przekopać, co pozwoli na efektywne usunięcie chwastów, a przy okazji na spulchnienie i użyźnienie gleby. Na tym etapie nierzadko dodaje się kompost, piasek lub ziemię organiczną i całość miesza się przy pomocy szpadla lub glebogryzarki.
Jakość niemal każdej gleby można dodatkowo podnieść, korzystając ze żwiru frakcjonowanego, czy torfu. Tutaj jednak warto poradzić się specjalisty, który najpierw oceni rodzaj i kwasowość gleby, a potem zasugeruje jej użyźnienie czy wapnowanie podnoszące poziom pH.
Ostatnim etapem prac jest wyrównanie terenu, rozbicie grud ziemi i ukształtowanie nawierzchni. To również odpowiedni moment, aby zaopatrzyć się w robota koszącego, ponieważ już po usunięciu chwastów i finalnym nawożeniu (około tygodnia przed planowanym zadarnieniem) można zasiać trawę i czekać na jej wzrost.
Dbanie o trawnik z robotem koszącym
Robot koszący świetnie poradzi sobie zarówno z koszeniem trawy zregenerowanej na starszym trawniku, jak również nowo posianej, która ma szczególnie wymagania. W każdej opcji do użyźnienia i kontrolowania poziomu wzrostu warto wybrać inteligentne urządzenie, które dodatkowo mulczuje trawę. W ten sposób oszczędzasz dużo czasu i zyskujesz gwarancję, że przydomowy teren zawsze będzie zachwycał swoją elegancją. Polecamy profesjonalne roboty koszące Ambrogio, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością i zaawansowaną funkcjonalnością. Odpowiednio dobrany robót pomoże Ci utrzymać piękny trawnik – angielski dywan przez cały sezon!
Przygotowanie ogrodu na wiosnę to szereg czynności porządkowych, a także planowanie i późniejsze utrzymanie terenu. Aby móc cieszyć się wypoczynkiem na bujnie zielonej trawie prace wykonaj sam lub zleć ekspertom zajmującym się zakładaniem ogrodów. Późniejsze utrzymanie obiektu powierz robotowi koszącemu i zyskaj w ten sposób zadbaną przestrzeń bezpieczną dla dzieci i wygodną w użytkowaniu.