- Dbaj o regularne koszenie – nie rób długich przerw.
Koszenie trawnika to czasochłonna czynność, co sprawia, że wiele z nas rezygnuje z niej na korzyść wycieczki, grilla z przyjaciółmi czy innych rozrywek. Zaniedbywanie czynności pielęgnacyjnych prowadzi do degradacji trawnika – przetrwają te gatunki, które są silniejsze, czyli chwasty i samosiejki. Szybko rosną, ograniczając szlachetnym odmianom dostęp do wody i słońca. Na szczęście nie musisz już wybierać między relaksem w ogrodzie, a jego uprawą. Możesz cieszyć się idealnie przystrzyżonym trawnikiem – każdego dnia i przy minimalnym nakładzie pracy. Z pomocą przychodzą Ci roboty koszące Ambrogio. Te automatyczne sprzęty są maksymalnie wydajne – mogą pracować bez przerwy nawet 10 godzin, poruszając się po zaprogramowanych trasach. Trawa, którą ścinają zostaje na trawniku i staje się naturalnym nawozem. Mulczowanie to niezwykle skuteczny zabieg pielęgnacyjny, który teraz może odbywać się niemal bez Twojego udziału i korzystania z nawozów sztucznych. Codzienne koszenie zbliży Cię do maksymy wyznawanej przez Anglików – znawców i miłośników pięknych, idealnie gładkich, bujnych zielonych dywanów. Głosi ona, że osiągnięcie idealnego trawnika wymaga codziennego koszenia przez sto lat!
- Starannie planuj zabiegi pielęgnacyjne.
Trawa niekoniecznie lubi eksperymenty, dlatego zanim zaczniesz uprawiać trawnik, opracuj plan działania. Zapamiętaj podstawowe zasady, do których zalicza się:
- nawożenie odpowiednim nawozem – chyba że korzystasz z robota automatycznego, który rozrzuca skoszoną trawę i mulczuje ją w naturalny sposób, co często okazuje się w zupełności wystarczające. W innym razie zastosuj nawóz dopasowany do pH gleby (kompost lub nawóz mineralny),
- podlewanie w odpowiednich odstępach czasu i porach dnia – w sezonie wystarczy robić to co 2-3 dni (lepiej rzadziej, a w większych ilościach). Najlepszą porą jest podlewanie o poranku, kiedy ziemia nie jest jeszcze nagrzana i woda może swobodnie przeniknąć do jej głębszych warstw,
- dodatkowe zabiegi – wertykulacja i aeracja przydają się zwłaszcza wiosną, po uporządkowaniu ogródka i oczyszczeniu go. Działa to jak lifting i doskonale mobilizuje trawę do odrodzenia się po zimie. Ważny jest też dosiew trawy w ilości 5 gramów na 1 metr kwadratowy. Pozwala to utrzymać właściwe proporcje odmian, które mogły zostać wyparte w wyniku chorób czy złej pielęgnacji. Zaleca się także piaskowanie.
Każdy trawnik wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli czujesz, że brakuje Ci czasu lub wiedzy w tym zakresie, zwróć się o pomoc do ogrodnika lub zainwestuj w robota koszącego Ambrogio, który znacznie usprawni procesy koszenia.
- Nie obciążaj nadmiernie trawnika.
Dzisiaj przydomowe ogrody to miejsca spotkań towarzyskich, zabaw i rekreacji. Faktycznie – takie jest ich przeznaczenie, jednak warto zadbać o to, aby trawa nie była nadmierne obciążona. Największe zniszczenia darni powodują ciężkie meble ogrodowe, trampoliny, baseny, place zabaw. Trzeba wyznaczyć dla nich miejsce i najlepiej wybrukować taras, który stanie się stabilnym podłożem. Można też zastosować dekoracyjne kamyczki, korę czy rośliny okrywowe, które wzmacniają glebę. Jeżeli zdecydujesz się postawić coś bezpośrednio na trawniku, to pamiętaj, aby zmieniać jego ułożenie co pewien czas. Wtedy unikniesz nieestetycznego błota, wypalenia trawy lub jej uszkodzenia w inny sposób.
Piękny trawnik to efekt odpowiedniego przygotowania i pielęgnowania podłoża. Wymaga nakładu czasu i pracy, ale też wiedzy ogrodniczej – przynajmniej w podstawowym zakresie. Jeżeli pęd życia sprawia, że brakuje Ci czasu na pielęgnację zieleni, poszukaj wsparcia. Dostarczy Ci je ogrodnik, ale też nowoczesne sprzęty, takie jak roboty automatyczne Ambrogio do koszenia trawników.