Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Czym są obrzeża w ogrodzie i czy możesz je założyć, jeśli planujesz korzystać z robota koszącego?
Obrzeża trawnika to rodzaj ramy, która oddziela od siebie poszczególne części ogrodu. Obecnie jest to również modny element krajobrazu chętnie wykorzystywany przez właścicieli domów którzy lubią uporządkowaną przestrzeń. Jako specjaliści w dziedzinie robotów koszących, podpowiadamy, jakie obrzeża będą najbardziej funkcjonalne, jeśli chcesz cieszyć się zadbanym ogrodem, a jednocześnie skutecznie zautomatyzować koszenie swojego trawnika. Po co stosuje się obrzeża?
Po co stosuje się obrzeża?
Obrzeża w ogrodzie pomagają oddzielić od siebie poszczególne strefy funkcjonalne: nasadzenia od ścieżek, pasy zielonej trawy od iglaków, ścieżki od skalniaka. Co więcej, obrzeża są również wykorzystywane, by rozgraniczać obszary ogrodu, w których wykorzystano różne surowce takie jak: kamienie, żwirek, czy korę i rośliny. Obrzeża wykonane z różnych materiałów wpływają na krajobraz całego terenu, dlatego po te elementy chętnie sięgają również projektanci ogrodów.
Sprawdź naszą ofertę
Najpopularniejsze rodzaje obrzeży
Do wykonania obrzeży można użyć naturalnych surowców: łupków, kamieni polnych, kostki brukowej, gotowych materiałów budowlanych: betonu, krawężników, cegły, metalowych listew, czy podkładów kolejowych i płytek ceramicznych. Popularnością cieszą się również obrzeża plastikowe i te z wikliny. To, jakie wykończenie będzie najlepiej pasowało do Twojego ogrodu, zależy od tego, w jakim stylu jest on urządzony. Możesz przed swoim domem stworzyć teren w stylu na przykład: nowoczesnym, japońskim, angielskim, czy wiejskim. Jeśli skorzystasz z usług architekta krajobrazu, będziesz mógł cieszyć oczy inną, dowolnie zaprojektowaną przestrzenią. Starannie wybrany i dopasowany do projektu materiał obrzeży podkreśli estetykę roślinności i zastosowanych rozwiązań takich jak: strumyki, kamienne rzeki, warzywniaki, piaskownice, czy place zabaw, a także ścieżki i inne elementy Twojego ogrodu. Wyjaśniamy, jak obrzeża wpływają na pracę robota koszącego.
Obrzeża ogrodu, a praca robota koszącego
Jak wynika z naszego doświadczenia, wypielęgnowana, gęsta trawa wpływa na wizualny odbiór ogrodu. Przestrzeń wokół domu powinna być nie tylko starannie zaprojektowana, ale również zadbana. Dlatego niezbędne jest regularne koszenie trawnika. Używanie tradycyjnej kosiarki zabiera wiele czasu, więc wielu właścicieli domów decyduje się na zakup profesjonalnego, bezobsługowego urządzenia wraz z instalacją i stworzenie system automatycznego koszenia. Zadaniem robota koszącego jest regularne przycinanie trawy, czyli inaczej jej mulczowanie. Więcej informacji o tym, na czym polega ta technika, znajdziesz w naszym artykule: „Mulczowanie – na czym polega i dlaczego jest dobre dla trawnika?” Korzystając z nowoczesnego urządzenia, masz szasnę zadbać o swój trawnik i cieszyć się piękną murawą, a godziny zaoszczędzone na koszeniu przeznaczyć na wykonywanie innych czynności. Co więcej, regularne używanie robota pozwala na znaczne ograniczenie nawożenia oraz nawadniania trawnika. Jak pracuje ta nowoczesna automatyczna kosiarka?
Jak działają roboty koszące?
W czasie instalacji robota w Twoim ogrodzie fachowcy najpierw montują przewód, czyli pętlę indukcyjną nazywaną ograniczającą i tym samym wyznaczają przestrzeń, wewnątrz której będzie poruszała się kosiarka. Od tego, jak zostanie rozłożony kabel zależy, jaki obszar trawnika znajdzie się w zasięgu ostrzy. Chcesz wiedzieć, czym się kierować, planując ogród dostosowany do używania w nim robota koszącego? Potrzebne informacje znajdziesz w artykule: „Jak zaprojektować ogród przystosowany do robota koszącego?”. Czy w takim razie można połączyć wygodę automatycznego koszenia trawy z estetyką obrzeży?
Jakie obrzeża można założyć przy używaniu robota koszącego?
Zastosowanie obrzeży pozwala na optymalizację pracy robota i wyeliminowanie dodatkowych czynności związanych z użyciem podkaszarki. W pracy robota, który jest autonomicznym urządzeniem wyposażonym w noże, duże znaczenie ma bezpieczeństwo. Dlatego każdy robot koszący musi przejść specjalny test – „test stopy”. Mając na względzie właśnie kwestie bezpieczeństwa, normą jest, że nóż robota nie może dosięgnąć stopy człowieka. To oznacza, że wokół robota pojawia się martwe pole, czyli obszar trawy, którego robot nie będzie mógł skosić. Pole to jest różne dla różnych modeli robotów. Co ciekawe, im mniejsza moc cięcia oraz wielkość noży konkretnego robota, tym obszar, którego nie dotykają jego noże, również jest mniejszy. Dlatego, aby robot mógł skosić murawę do samego końca trawnika, musi jechać jednym kołem po podłożu stabilnym, które nie jest trawą. Uniwersalna szerokość takiego podłoża, które jest niezbędne do kompletnego skoszenia trawnika, wynosi 16 cm. Mniejsze modele robotów ze względu na mniejsze rozmiary zadowolą się węższym obrzeżem. Na przykładzie włoskich robotów Ambrogio: dla linii L35 wystarczy 12cm, a dla linii L15 i L20 nawet 10cm zamiast wcześniej wspomnianych 16cm. O czym warto pamiętać?
Jeśli brzeg trawnika biegnie wzdłuż pionowej przeszkody (ściana, trawa, wysoki krawężnik), to ograniczeniem dla robota koszącego staje się ta przeszkoda. Robot może o nią uderzać albo trzeć obudową. Obrzeże powinno być poszerzone lub odsunięte od takich przeszkód o około 5 cm.
Warto dostosować ogród do możliwości robota, by cieszyć się piękną i zadbaną trawą. Różnorodność dostępnych na rynku obrzeży sprawia, że możliwe jest znalezienie idealnego balansu pomiędzy estetyką a oczekiwaną funkcjonalnością. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie metod naturalnych, gdzie rolę obrzeży odgrywają nasadzenia. Możesz spróbować skorzystać z dość popularnej metody na styk, czyli ściąć pionowo krawędzie trawnika, które stworzą idealnie równą linię oddzielającą. Weź pod uwagę jednak, że takie rozwiązanie – „krawędziowanie” uniemożliwia robotowi pracę, gdyż tworzy się rowek, w którym mogą utknąć koła. Dlatego takie zabiegi należy wykonywać z rozwagą i dokładnością, aby w wyniku pomyłki lub niedostatecznego przemyślenia wszystkich wariantów, nie okazało się że robot który do tej pory świetnie radził sobie w ogrodzie, nagle ma problem z poruszaniem się przy krańcach trawnika.
Pamiętaj, że robot powtarza swoje manewry setki a nawet tysiące razy, więc jakiekolwiek ślady walki czy szamotania na nierównościach przy granicy trawnika nie wróżą nic dobrego. Po dłuższym okresie mogą powstać w tych miejscach nieestetyczne koleiny, zagłębienia, lub może dojść do osłabienia trawy, jeśli robot musiał użyć zwiększonej mocy kół dla pokonania nierówności. Modele Ambrogio najlepiej radzące sobie z nierównościami to linia: 4.0, 4.36 i 250.
Preferujesz obrzeża z kamienia lub innych elementów? Postaraj się zgrupować nasadzenia w ogrodzie, aby kosiarka mogła je łatwo ominąć. Unikaj głębokich warstw luźnych, sypkich nawierzchni (okrągłe kamyki, kora) bez ich ustabilizowania. Do stabilizacji idealnie nadają się kratki w kształcie plastrów miodu, dzięki nim umiejętnie łącząc trawę, korę i kamień z łatwością uzyskasz naturalny efekt. Dostosuj obrzeża do właściwości jezdnych robota. Pamiętaj przy tym, że im bardziej nierówne obrzeża, tym lepsze właściwości jezdne robota są istotne. Zwróć uwagę na średnicę i bieżnik kół tylnych oraz uchylność kół przednich. Jeśli masz wątpliwości, jakie obrzeża będą najlepsze do Twojego ogrodu i jaki model robota wybrać, możesz poprosić o pomoc firmę, która specjalizuje się w sprzedaży robotów koszących.
Piękny i zadbany ogród to marzenie każdego właściciela nieruchomości. Estetykę przestrzeni możesz poprawić, uwzględniając w projekcie modne obrzeża z różnych materiałów. Jeśli chcesz cieszyć się ładnie skomponowaną architekturą krajobrazu i gęstą murawą, zadbaj o odpowiedni dobór wszystkich elementów i korzystaj regularnie z robota koszącego.