Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Zakup robota koszącego – jak przygotować trawnik?
Trawnik, który przypomina gęsty dywan, to marzenie każdego właściciela domu. Jednak, żeby teren wokół nieruchomości stanowił piękną wizytówkę, trzeba o to odpowiednio zadbać. Jak? Z pomocą robota koszącego działającego samodzielnie, w czasie gdy Ty i Twoi bliscy odpoczywacie, spędzacie razem czas i rozkoszujecie się naturą. W tym artykule udowodnimy, że jest to prostsze, niż Ci się wydaje!
Sprawdź naszą ofertę
Co powinieneś wiedzieć o robocie koszącym?
Robot koszący to urządzenie, które zrewolucjonizowało podejście do pielęgnacji ogrodów i trawników. Działa samodzielnie, kosi trawę, a tym samym dba o jej perfekcyjny wygląd. Wystarczy, że odpowiednio zaprogramujesz swój sprzęt, a będzie on pracował w wyznaczonych miejscach z intensywnością, jakiej oczekujesz. Parametry pracy robota koszącego można dopasować między innymi do metrażu trawnika, średniego tempa wzrostu trawy, ukształtowania terenu, a także układu ogrodu. Co ważne, robot kosi trawę specjalną techniką, która określana jest mianem „mulczowania”. Więcej na jej temat przeczytasz w artykule: „Mulczowanie – na czym polega i dlaczego jest dobre dla trawnika?”.
Zalety robota koszącego – musisz je poznać!
Dlaczego warto kupić robota koszącego zamiast tradycyjnej kosiarki? Jest co najmniej kilka argumentów, które przemawiają za tym wyborem:
- robot pozwala na utrzymanie trawnika w doskonałej kondycji i pozytywnie wpływa na wygląd całego ogrodu,
- korzystanie z robota oznacza mniejszą ilość prac w ogrodzie – podlewanie i nawożenie regularnie koszonej trawy odbywa się rzadziej,
- automatyczne koszenie pozwala zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na rozwój swoich pasji, odpoczynek z rodziną i przyjaciółmi,
- oszczędność wody – mulczowanie sprawia, że murawa potrzebuje mniejszego nawodnienia.
Praca robota koszącego w ogrodzie oznacza oszczędności finansowe związane z mniejszym zużyciem wody, czy nawozów, ale też gwarantuje szereg korzyści niematerialnych, na których czele znajduje się uczucie dumy i radości, które wypełnia właściciela zadbanego trawnika.
Przygotowanie ogrodu i trawnika
Robota koszącego do ogrodu możesz kupić zarówno na etapie zakładania trawnika, jak i jego późniejszej eksploatacji. Dopasuj sprzęt do miejsca, w którym będzie pracował, uwzględniając przy tym metraż, układ i rozmieszczenie nasadzeń. Jeżeli trawa jest gęsta, a między źdźbłami zalegają szyszki lub drobne gałęzie, potrzebujesz maszyny o większej mocy cięcia i szerszych nożach. Jeżeli teren koszenia jest nierówny i naznaczony wystającymi korzeniami czy kamieniami, sięgnij po roboty z większymi kołami i miękką, spłaszczającym się przy podłożu oponą. Odpowiednie dobranie robota do miejsca koszenia poprawi efektywność jego pracy, jednocześnie niemal całkowicie eliminując konieczność korzystania z podkaszarki.
Zakładanie ogrodu od podstaw – udogodnienia dla robota
Stoisz przed wyzwaniem, jakim jest zakładanie ogrodu od podstaw? Na tym etapie możesz przygotować teren w taki sposób, aby robot koszący mógł się po nim swobodnie poruszać. Kluczowe jest:
- staranne zaplanowanie roślinności i ustawienia sprzętów ogrodowych,
- rozmieszczenie obrzeży, czyli ram oddzielających od siebie poszczególne części ogrodu,
- przygotowanie ścieżek, po których robot koszący będzie swobodnie się poruszał,
- zniwelowanie dużych przeszkód w terenie,
- ustawienie stacji dokującej w odpowiednim miejscu.
Zmiany w istniejącym ogrodzie – jak je przeprowadzić?
Twój ogród już istnieje, a Ty zapragnąłeś cieszyć się jego pięknem, zamiast tracić czas na męczące koszenie? Również na tym etapie możesz zainwestować w robota i zyskać zadbaną przestrzeń. Staną przed Tobą następujące zadania:
- przygotowanie miejsca na stację dokującą,
- usunięcie z trawnika niepotrzebnych sprzętów,
- przygotowanie obrzeży,
- przesadzenie niektórych roślin,
- wytyczenie na nowo ścieżek i założenie trawnika.
Powyższe czynności wymagają nieco czasu i zaangażowania, być może nawet wsparcia projektanta ogrodów. Jednak w wieloletniej perspektywie – warto!
Dlaczego nie warto spieszyć się z wprowadzaniem zmian w ogrodzie?
Profesjonalna pomoc
Ze względu na charakter oraz zakres prac, do założenia trawnika czy wprowadzenia zmian w już istniejącym ogrodzie warto zatrudnić profesjonalistów. Można poprosić o pomoc projektantów ogrodów lub skorzystać z doradztwa pracowników firmy zajmującej się sprzedażą robotów koszących takiej jak Robofarma.
Testowanie robota koszącego przed zakupem
Jak przekonać się o tym, że faktycznie potrzebujesz robota koszącego i jego obecność w Twoim życiu sporo zmieni na lepsze? Na pewno warto skorzystać z opcji przetestowania go w swoim ogrodzie . To możliwe! Dzięki temu zachwycisz się nie tylko designem sprzętu czy historiami na temat jego funkcjonalności, ale też realnie, samodzielnie wypróbujesz jego możliwości na swoim terenie i zasięgniesz merytorycznych opinii ekspertów. W Robofarmie jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce robotów koszących włoskiej marki Ambrogio. Nowoczesnych urządzeń, które słyną z wytrzymałości, wysokiej jakości komponentów i doskonałych parametrów technicznych. Zapraszamy do umówienia się na bezpłatne testowanie urządzenia. Skontaktuj się z nami, by wybrać dogodny dla siebie termin!